Ispis statistike od 22. 1. 2010.

20 godina natjecanja mladeži HCK
Autor: Andrej Hodonj, 15. 3. 2016.

Natjecanja mladeži Hrvatskog Crvenog križa bila su u prošlom političkom sustavu dio pripreme mladih za sudjelovanje u obrani zemlje kroz doktrinu „Ništa nas ne smije iznenaditi“ od kraja 1960-tih godina.

Kroz izlučna natjecanja na školskoj, međuopćinskoj i republičkoj razini prolazilo je tisuće ekipa učenika osnovnih i srednjih škola koje se na taj način dokazivale svoj veći stupanj osposobljenosti u pružanju prve pomoći, ali i načelima i znanjima o Međunarodnom pokretu Crvenog križa.

Prekid uzrokovan ratnim i poratnim razdobljem od 1991. do 1997. prekinut je 1. natjecanjem mladeži HCK 1997. u Gospiću. To je bilo prvo državno natjecanje u neovisnoj Republici Hrvatskoj i u njemu je sudjelovala ekipa učenica 8. razreda OŠ Eugena Kumičića iz Slatine kao predstavnici Crvenog križa Virovitičko-podravske županije.

U proteklih 19 godina ekipe podmlataka (osnovna škola) i mladeži (srednja škola) Gradskog društva CK sudjelovali su na 14 natjecanja. Najbolja mjesta osvojili smo 2001. u Koprivnici gdje je ekipa mladeži bila 3., i 2013. u Umagu gdje je ekipa podmlatka osvojila 2. mjesto.

Rezultat je to kontinuiranog i stručnog rada u koji su uključeni vrsni liječnici – predavači i sutci iz Prve pomoći Miroslav dr. Venus i Ivica dr. Fotez, a od prošle godine i mladi Danijel dr. Rešetar, ali i učenica SŠ Lucija Fotez. Na natjecanjima se simuliraju situacije pravih nesreća s realističnim prikazom ozljeda koje pripremaju naši vrsni maskeri Helena Ambruš i Denis Ostrošić.

Proširili smo i mrežu mentora u svih 6 matičnih osnovnih (iz Voćina, Nove Bukovica, Miklueša, Čađavice i 2 iz Slatine) i 2 srednje škole slatinskog područja, zaduženih za prijenos znanja ekipama o pokretu Crvenog križa, ljudskim pravima i dr.

Sa školama smo se dogovorili da svake godine druga matična osnovna (srednja) škola bude domaćin međuškolskog natjecanja radi što većeg uključivanja učenika i nastavnika svih škola.

Ovogodišnje natjecanje održano je u OŠ „Davorin Trstenjak“ u Čađavici. Natjecatelje su pozdravili ravnateljica Ksenija Žunec kojoj zahvaljujemo na izvrsnoj organizaciji, posebno prehrambenog dijela na čelu s kuharicom Ljerkom. Natjecanje je otvorio načelnik općine Čađavica Mirko Rončević.

Koordinator natjecanja bila je predsjednica GD CK Slatina Ljiljana Peretin koja u tome ima najviše iskustva. Svih 50-tak natjecatelja dalo je sve od sebe a pobijedili su oni koji su imali više znanja u teoretskom dijelu.

Na međužupanijsko natjecanje sredinom travnja u Osijek odlazi jedna od ekipa iz SŠ Marka Marulića s mentoricom Mirjanom Drenski i ekipa OŠ Josipa Kozarca iz Slatine s mentoricom Ljiljanom Peretin.

Za ekipu podmlatka to su Una Maravić, Sonja Prebeg, Lorena Lončarević, Luna Kovač i Ivan Horvat. Ekipu mladeži je u sastavu Lovro Frajhaut, Lara Fotez, Ana Bičanić, Josipa Blašković, Ema Jajić i Irena Marušić.

Izvor: Vlatko Jelenčić - Crveni križ Slatina