Ispis statistike od 22. 1. 2010.

U našoj školi obilježen Dan ružičastih majica
Autor: Andrej Hodonj, 28. 2. 2018.

U srijedu 28.2.2018. godine u našoj školi obilježen je Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja.

Svi učenici i učitelji toga dana nosili su ružičaste majice u znak podrške borbi protiv vršnjačkog nasilja.

Ovaj dan obilježava se od 2007. godine kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju zbog dolaska u ružičastoj majici. Ispostavilo se da je majica bila simbol podrške dječaka svojoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke.
Školske kolege zgrozile su se zbog takve činjenice i odlučili su da dignu svoj glas protiv nasilnika. Učenici su se solidarisali sa zlostavljanim dječakom tako što su se sutradan u školi pojavili u ružičastim majicama.
Ovu inicijativu su pokrenuli 17-godišnji učenici David Shepherd i Travis Price, koji su štampali prvih 50 ružičastih majica.
Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv međuvršnjačkog nasilja u školama.
U Bosni i Hercegovini se ovaj dan obilježava od 2016. godine